Piękna Fuerteventura

FuerteventuraLOVE

Odkryj piękno FUERTEVENTURY

...dowiedz się kilka rzeczy o tej wyspie

 

Informacje o Fuereventurze

FUERTEVENTURA Fakty - kliknij aby rozwinąć tekst

Fuerteventura

– hiszpańska wyspa, położona we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, zaliczana do Makaronezji. Razem z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Powierzchnia wyspy wynosi 1659,74 km², zamieszkuje ją 86 642 osób (2005).
Nazwa

Według części źródeł nazwa wyspy została utworzona przez ekspedycję Jeana de Béthencourt, który na Fuerteventurze po raz pierwszy trafił na znaczący opór ludności i był zmuszony ściągać z Hiszpanii posiłki do jej podboju. Nazwa pochodzi z ojczystego dla Béthencourta języka francuskiego i oznacza „mocną przygodę” (fr. forte aventure).

Historia wyspy

Prawdopodobnie pierwsi osadnicy trafili na wyspę z terenu Afryki Północnej. Słowo Mahorero (Majorero) albo inaczej Maho, jest wciąż używane do określania mieszkańców wyspy. Wyraz ten wywodzi się od antycznego słowa „mahos” znaczącego tyle co buty zrobione z koźlej skóry, które nosili rodowici mieszkańcy wyspy. Guanczowie mieszkali w jaskiniach i posiadali cechy ludzi z basenu Morza Śródziemnego. W antyku wyspa posiadała inną nazwę – „Planaria”. Wynikało to z charakterystycznego ukształtowania powierzchni wyspy. W XI w. p.n.e. na Fuerteventurę oraz Lanzarote przybywają statki Fenicjan. Rzymski pisarz Pliniusz Starszy w swoim dziele "Historia naturalna" po raz pierwszy wspominał o Wyspach Szczęśliwych. portugalscy i hiszpańscy handlarze niewolników i poszukiwacze skarbów pod koniec XIV i na początku XV wieku wykazywali duże zainteresowanie wyspą. W 1405 roku francuski zdobywca Jean de Béthencourt najechał wyspę i nadał swoje imię ówczesnej stolicy wyspy Betancurii. W 1492 roku Wyspy Kanaryjskie były ostatnim miejscem postoju Krzysztofa Kolumba przed wyruszeniem w podróż na zachód. W 1835 roku stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario. W 1852 roku wyspa stała się miejscem wolnego handlu, dzięki Izabeli II Hiszpańskiej. W 1927 roku Fuerteventura, razem z Lanzarote, stała się częścią prowincji Gran Canarii. W latach 40. XX wieku na wyspie powstało lotnisko, natomiast w latach 60. na wyspie pojawili się pierwsi turyści, powstało aktualne lotnisko i zaczęto budować hotele i infrastrukturę turystyczną. W 2009 roku wyspę uznano za rezerwat biosfery UNESCO.

Geografia

Fuerteventura zajmuje powierzchnię 1659,74 km². Wyspa wchodzi w skład hiszpańskiej prowincji Las Palmas i dzieli się na 6 regionów:

Antigua
Betancuria
La Oliva (do regionu zaliczamy także małą wyspę Islote de Lobos)
Pájara
Puerto del Rosario
Tuineje

Druga co do wielkości wyspa archipelagu, znajduje się 100 kilometrów od wybrzeża Afryki. Fuerteventura posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże (jest ich ponad 150). Najsłynniejszą z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.

Klimat

Klimat panujący na wyspie jest bardzo suchy. Czasami w okresie wiosennym na Fuerteventurze występują burze piaskowe niosące piasek zwany kalima znad Sahary.

Temperatura na wyspie rzadko spada poniżej 25 °C, często przekracza 30 °C.

Geologia

Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich – powstała 21 milionów lat temu. Najwyższy szczyt to Pico de la Zarza (812 m n.p.m.) położony w południowo-zachodniej części wyspy. Dominuje pustynny krajobraz, wraz z masywem wulkanicznym.

Roślinność wyspy

Fuerteventura posiada zróżnicowaną szatę roślinną, na wyspie rośnie wiele endemicznych gatunków. Na Fuerteventurze możemy znaleźć lokalne gatunki: woskownicy, chruściny (Arbutus canariensis) oraz ostrokrzewu. Do kolejnych roślin endemicznych zaliczamy między innymi : argyrantemę krzewiastą, eonium oraz sosnę kanaryjską (Pinus canariensis).

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) jest natomiast rośliną, którą można spotkać także poza Wyspami Kanaryjskimi.

Główne miasta

Puerto del Rosario
Corralejo
Antigua
Tuineje
La Oliva

Czas lokalny

Zimą obowiązuje czas UTC+0:00, latem czas UTC+01:00, czyli czas lokalny na wyspie (oraz na całym archipelagu) jest taki sam, jak w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii (z wyłączeniem Azorów). Przykładowo, osoby przybywające z Polski przestawiają zegarki o 1 godzinę wstecz.

Waluta

Na wyspie walutą jest euro, tak samo jak w Hiszpanii, w skład której wchodzi wyspa. Jest to jedno z miejsc, które - leżąc geograficznie poza Europą - ma euro jako swoją główną walutę.

Flaga

Flaga wyspy jest zielona po lewej stronie i biała po prawej stronie.

Gospodarka

Główny dochód mieszkańców wyspy to turystyka. Dość dobrze rozwinięte jest także rybołówstwo, uprawa warzyw i owoców oraz produkcja miejscowego sera, robionego z mleka fuerteventurskich kóz. Główne ośrodki turystyczne to Corralejo, Costa Calma, Morro Jable oraz Caleta de Fuste.


 

źródło WIKIPEDIA stan 21.10.2015 - lista AUTORÓW - Tekst udostępniany na licencji Creative Commons
« 1 z 20 »

FUERTEVENTURA ...nazywana także PLAŻĄ WYSP KANARYJSKICH

...nazwana tak ze względu na ponad 150 km piaszczystych plaż!

Żadna inna wyspa kararyjska nie szczyci się taką ilością oraz długością plaż, białym piaskiem  i  turkusowych wodach. Krajobrazy tej niesamowitej, najbardziej dziewiczej wyspy zaskakują nawet często wracających turystów. Miejsce gdzie korzystać można z wielu atrakcji, ale co najważniejsze: Jest to jeszcze jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spacerować kilometrowymi plażami lub wulkanicznymi szlakami nie spotykając nikogo!

W 2009 roku UNESCO ogłosiło całą Fuerteventurę jako ŚWIATOWY REZERWAT BIOSFERY ze względu na czystość plaż i bezmiar jej wulkanicznego krajobrazu.

Możesz  zapomnieć o wszystkim spacerując po samotnych brzegach dziewiczych plaż, skosztować świeżą rybę złowioną w ocenie lub po prostu usiąść na wulkanicznej skale i podziwiać piękny krajobraz w zachodzie słońca.

 

zachodslonca

 

Na wyspie nie brakuje także atrakcji:

 

 • oglądanie delfinów i wielorybów
 • nurkowanie i snorklowanie w podwodnych urwiskach i krajobrazach powulkanicznych
 • wyprawy katamaranem i wycieczki statkiem
 • wypożycz rower i poznaj ścieżki Fuerteventury
 • jazda konna po górach wulkanicznych
 • zagraj w golfa na polach golfowych Feuerteventury
 • petanka kanaryjska to lokalna gra kulami
 • wyszalej się na otwartych torach kartingowych
 • wypróbuj umiejętności w Kitesurfie i szybuj nad falami
 • Landsailing to żeglarstwo lądowe po piaszczystych plażach
 • zapasy kanaryjskie - to jeden z najbardziej powszechnych sportów lokalnych
 • skutery wodne
 • rybołówstwo dalekomorskie - wypłyń na profesjonalne połowy
 • wędkowanie lądowe - poznaj ryby oceanu
 • na wycieczkach kajakami możesz spotkać nawet żółwie lub delfiny
 • wynajmij quada i zwiedzaj indywidualnie lub wycieczkami organizowanymi
 • wycieczki motocrossem dadzą ci uczucie wolności docierając do różnorodnych dzikich miejsc
 • zwiedzaj wyspę trikami, trójkołowe motocykle
 • wycieczki segwayach pozwolą ci bawić się świetnie ćwicząc twoją aktywność fizyczną
 • poznaj księżycowe krajobrazy pieszo i wpinaj się na szczyty wulkaniczne
 • łodzią podwodną poznasz życie morskie z całkiem innej perspektywy
 • spróbuj się w żeglarstwie lub surfingu
 • odwiedź wspaniałe ZOO gdzie znajdziesz wiele atrakcji oraz przedstawień z udziałem zwierząt - super atrakcja także dla najmłodszych
 • szalone zjeżdżalnie w aquaparku to także atrakcja dla starszych i młodszych
 • korzystaj z wiatru Fuerteventury i zobacz jak latawce potrafią szaleć na niebie
 • muzeum soli
 • muzeum połowów
 • kino 3D
 • targowiska (tak zwane afrykańskie)
 • i wiele wiele innych atrakcji i możliwości miłego spędzania czasu
sotavento


Wyszykaj Samolot - Finde Deinen Flug

Kiwi.com Many GEO's